Lista aktualności Lista aktualności

XXIII Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy "MORS 2017"

Wiosna to okres szczególny, który budzi do życia roślinność oraz zwierzęta. Okazją do przywitania tej pory roku było spotkanie miłośników kajakarstwa.

To już kolejny rok który jest doskonałą okazją do spotkania oraz oficjalnego otwarcia sezonu kajakowego na rzekach Województwa Lubuskiego. W dniach 10-12 marca br. malowniczymi szlakami wodnymi naszego nadleśnictwa odbył się już tradycyjnie, jak co roku XXIII Ogólnopolski Zimowy Spływ Kajakowy "MORS 2017'. Na obszarze nadleśnictwa Żagań spływ odbył się ciekami wodnymi: Czerną, Kwisą oraz rzeką Bóbr. Tego typu aktywny wypoczynek sprzyja między innymi poznawaniu walorów turystyczno - krajoznawczych Ziemi Lubuskiej a w szczególności okolic Żagania, Iłowej czy też Nowogrodu Bobrzańskiego.

Spływ podzielony został na etapy. Etap I (piątek) odbył się na trasie Żagań - Nowogród Bobrzański, którego długość wynosiła 27 km. Etap II (sobota) składał się z 3 wariantów: wariant I dla „wyczynowców" – Kowalice – Żagań – 28 km, wariant II dla „wprawionych" – Iłowa Żagańska – Żagań – 19 km, wariant III dla „turystów kajakarzy" – Czerna – Żagań – 15 km. W ostatnim niedzielnym etapie spływ odbył się trasą Kwisa, Bóbr. Etap III prowadził z miejscowości Łozy do Żagania i miał długość 21 km. Ogólnie podczas trzy dniowego spływu kajakarze pokonali 63 km. W spływie wzięło udział około 60 osób z Polski i z zagranicy.

Organizatorem spływu kajakowego było Stowarzyszenie Turystyki Wodnej „ Szron – Czerna", Klub Wodny PTTK „ Szron", Lubuski Klub Kajakowy „ PLISZKA" przy współpracy Burmistrza i Rady Miasta Żagania, Urzędu Miasta i Gminy Nowogród Bobrzański, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Nowogrodzie Bobrzańskim.