Lista aktualności Lista aktualności

Sezon przeciwpożarowy 2017 rozpoczęty

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy rozpoczynają akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu.

Już w lutym przeprowadzane są prace mające na celu przygotowanie odpowiednio systemu ochrony do akcji ppoż. trwającej co najmniej do końca września. W nadleśnictwie Żagań od początku marca prowadzone jest prognozowanie zagrożenia pożarowego lasu. Dwa razy dziennie o godzinie 9.00 oraz 13.00 wykonywane są pomiary wilgotności ściółki leśnej oraz wilgotności powietrza co ostatecznie wpływa na określony stopień zagrożenia pożarowego lasu.

W dniu 13 marca w całej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze wprowadzona została skoordynowana akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasu. Oznacza to, że obszary nadleśnictw objęte zostały stałą obserwacją i szczególnym nadzorem. Obserwacja prowadzona jest przy pomocy partoli naziemnych, obserwacji z dostrzegalni przeciwpożarowych oraz przy pomocy patrolowania lotniczego. Codziennie od wczesnych godzin rannych do zachodu słońca pełnione będą dyżury w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym nadleśnictwa i dostrzegalniach przeciwpożarowych. Uruchomione zostały wszelkie procedury związane z dysponowaniem sił i środków oraz alarmowaniem w razie wystąpienia zagrożenia pożarem. Przeszkolono osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie systemu alarmowo-dyspozycyjnego w nadleśnictwie.

Obszary nadleśnictwa Żagań zaliczone zostały do I (najwyższej) kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Teren naszych lasów jest szczególnie zagrożony ze względu na obecność czynnego poligonu wojskowego. Do najczęstszych przyczyn występowania pożarów na terenie Nadleśnictwa Żagań w ostatnim czasie zalicza się: celowe podpalenia, nieostrożność dorosłych oraz przerzuty z gruntów nieleśnych. Tylko w 2016 roku wystąpiło na terenie naszego nadleśnictwa 25 pożarów.

Apelujemy o rozwagę podczas obchodzenia się z otwartym ogniem.

Wszystkie informacje dotyczące zagrożeń pożarowych należy zgłaszać bezpośrednio do nadleśnictwa na wskazany poniżej numer alarmowy:

Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny Nadleśnictwa Żagań 68 - 377 28 14 lub po numer 795-557-346

lub pod numer alarmowy 112