Lista aktualności Lista aktualności

POŻYTECZNI SPRZYMIERZEŃCY LASU

Okres nadchodzącej wiosny to czas wzmożonej aktywności leśnych sanitariuszek !!!

Czas kończącej się zimy to okres kiedy znacząco wzmaga się aktywność mrówek, określanych często „sanitariuszkami naszych lasów". Owady te wraz z nastaniem ciepłych dni otwierają i ogrzewają swoje podziemne labirynty. Mrówki poprzez budowę swoich siedzib (mrowisk) bardzo pozytywnie wpływają na właściwości fizyko-chemiczne gleb. Budowa jednego kopca powoduje wydobycie na powierzchnię nawet kilku metrów sześciennych gleby. Mrowiska są precyzyjnie zrealizowanymi budowlami zawierającym szereg tuneli i kanałów, które mają zapewnić odpowiedni mikroklimat dla mieszkańców kolonii. Chronią przed zmianami temperatur i wilgoci zapewniając jednocześnie schronienie dla wszystkich mieszkańców żyjących w mrowisku.

Mrówki są niezwykle społecznymi owady, a ich typową cechą jest podział na następujące grupy społeczne:

  • Królowa (matka) – jej rolą jest składanie jaj.
  • Samce - ich zadaniem jest prokreacja. Mimo, iż posiadają skrzydła żyją krótko ponieważ giną krótko po odbyciu lotu godowego.
  • Robotnice - bezpłodne samice, których zadaniem jest budowa i obrona gniazda oraz pielęgnacja królowej i jej potomstwa.
Mrówki łączą w całość poszczególne elementy ekosystemu i uczestniczą w większości procesów przyrodniczych. Oddziałują na różne grupy roślin, i zwierząt. Pełnią rolę reducentów przez co przyczyniają się do szybszego obiegu materii w przyrodzie. Szybko i sprawnie „utylizują" martwe zwierzęta, ale także regulują liczebność innych owadów, często zapobiegając gradacjom gatunków żerujących w lasach. Mają także ogromne znaczenie w rozsiewaniu nasion roślin. Naukowcy już ponad 50 lat temu stwierdzili, że jedna kolonia mrówek leśnych rozprzestrzenia w ciągu sezonu wegetacyjnego ponad 30 tysięcy nasion. Zjawisko to jest zwane myrmekoforią, dotyczy głównie roślin runa.
Mrówki hodują także mszyce, których wydzielina (słodka spadź) stanowi przysmak m.in. dla pszczół  a także same są elementem łańcuch pokarmowego – stanowią pokarm dla innych zwierząt (dzięciołów, dzików).